Druhny i drużbowie z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie serdecznie zapraszają mieszkańców Włodawy i innych miejscowości powiatu włodawskiego oraz turystów z najdalszego zakątka Polski i Świata przebywających 9 września 2017 r. na Ziemi Włodawskiej do wspólnego Weselnego Orszaku Czytelniczego, który wyruszy trasą ogólnopolskiej kampanii Narodowego Czytania 2017 o godz. 11:00 z Placu Zesłańców Sybiru przy ul. Żeromskiego we Włodawie, a zakończy się o godz. 20:30 w bibliotecznej Galerii „Na Parterze” przy ul. Przechodniej 13.
Patronat Honorowy nad włodawską edycją Narodowego Czytania 2017 Jak „Wesele” – to wesele! objęli Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk. Patronatu Medialnego udzieliły lokalne tygodniki Nowy Tydzień i Super Tydzień oraz Radio Bon Ton.
Tegorocznej lekturze Narodowego Czytania dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” we Włodawie towarzyszyć będą:
* Widowisko obrzędowe „Szykowanie Posagu Weselnego” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Jutrzenka” z Dołhobród
„Jutrzenka” – zespół z 30-letnią folklorystyczną tradycją śpiewaczą i teatralno-obrzędową w międzypokoleniowym składzie rodzinnym i sąsiedzkim; działający początkowo przy Wiejskim Domu Kultury w Dołhobrodach (pow. włodawski) pod kierownictwem Marii Strzałkowskiej, obecnie przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Hannie pod opieką artystyczną Anny Kazimieruk. Wielokrotny Laureat Powiatowych, Wojewódzkich i Międzywojewódzkich Przeglądów śpiewaczych i teatralnych, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie. Współpracując z mediami nagrał wiele audycji, koncertów oraz widowisk w Polskim Radiu, Radiu Lublin, Telewizji Polskiej pr. I i pr. II, Telewizji Polonia, TV Lublin oraz Telewizji Trwam. Znaczna część bogatego repertuaru śpiewaczego udokumentowana została na dwóch płytach CD. W 2005 r. zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga ,, Za zasługi dla kultury ludowej”, a w 2013 r. uhonorowany został Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Widowisko obrzędowe „Szykowanie Posagu Weselnego” przedstawia dzień poprzedzający wesele, podczas którego dziewczęta plotą wianek – „posag” z barwinku, a gospodyni (matka) wspólnie z panną młodą szykują tradycyjny, bardzo bogaty i piękny posag do kuferka, który panna młoda pokazuje wszystkim domownikom wzbudzając szczególną zazdrość niezamężnej siostry. Pannie młodej przekazywane są dawne wierzenia i rady, które mają zapewnić jej szczęśliwe życie. Dzieci uczestniczące w tym rytuale uczą się tradycyjnych śpiewów weselnych i targowania „za posag”. I, jak to w życiu, nie brakuje w tym dniu drobnych sprzeczek i nieporozumień, ale także pięknych, dawnych pieśni weselnych, które wzbudzają w pannie młodej żal za mijającym panieństwem.
* Monodram wg opowiadania Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” w wykonaniu Mirosława Majewskiego
Mirosław Majewski – aktor o specjalności estradowej związany z lubelskim Teatrem Kameralnym. Współpracuje z Polskim Radiem Lublin przy tworzeniu słuchowisk radiowych (kilkadziesiąt ról w słuchowiskach). Tworzy własne projekty artystyczne (teatr dramatyczny i teatr lalek). Członek ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Pedagog teatru związany Młodzieżowym Domem Kultury w Chełmie.
„Ja jestem Żyd z Wesela” – Jak pisała noblistka Wisława Szymborska spektakl ten „… to troszeczkę śmieszna, choć w zasadzie bardzo smutna opowieść, zasłyszana i z melancholijnym humorem napisana przez Romana Brandstaettera. Jej bohaterem jest Hirsz Singer, karczmarz z Bronowic Małych, który pewnego dnia, nie przeczuwając co z tego wyniknie, znalazł się wraz z żoną i córką na weselu poety Rydla. No i po kilku miesiącach wynikło. Pan Hirsz, spokojny obywatel i uczciwy kupiec, oraz jego córka Pepa, panienka przyzwoicie wychowana, znaleźli się w literaturze. (…) Taki wstyd, taka obmowa, na cały Kraków, na całą Galicję – za co, dlaczego? I nie dość, że poszkodowany został na kupieckim honorze, jeszcze stracił nazwisko, bo wszyscy zaczęli o nim mówić Żyd z Wesela.”
* Przejażdżki bryczką weselną uliczkami Włodawy w towarzystwie druhen weselnych i młodej akordeonistki
* Warsztaty plastyczne z instruktorem Pracowni Artystycznej z Elementami Arteterapii i Rozwoju Kreatywności ARTEJA we Włodawie
* Animacje czytelnicze oraz edukacyjno-rozrywkowe dla dzieci – z NAGRODAMI!
* Niespodzianki cukiernicze Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” we Włodawie
Organizator włodawskiej edycji Narodowego Czytania – Miejska Biblioteka Publiczna:
koordynacja i moderacja – Urszula Panasiuk i Małgorzata Zińczuk
Partnerzy Organizacyjni i Sponsorzy wydarzenia: Gmina Miejska Włodawa, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. we Włodawie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa i Nadleśnictwo Sobibór, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Hannie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Włodawski Dom Kultury, Zakład Karny we Włodawie, Koło Przyjaciół Biblioteki przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie, Miejskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” we Włodawie, Dyskusyjne Kluby Książki przy MBP i ZK we Włodawie, Pracownia Artystyczna ARTEJA we Włodawie.
ZAPRASZAMY!
9 września
11:00 – 15:00 – Plac Zesłańców Sybiru, przy zbiegu ulic Żeromskiego, Przechodniej i Pocztowej
19:00 – 20:30 – Galeria „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Przechodnia 13
Zachęcamy do zarezerwowania czasu wolnego, przygotowania strojów weselnych, nastrojenia humorów, zaproszenia do wspólnej zabawy czytelniczej sąsiadów, znajomych i przyjaciół.
Jak „Wesele” – to wesele!

The post Jak „Wesele” – to wesele! Narodowe Czytanie 2017 – Odsłona Włodawska appeared first on Urząd Miejski we Włodawie.